Gorące pustynie, obszary polarne pokryte lodem, rozlegle zielone stepy, lasy równikowe, lasy strefy umiarkowanej, bezkresne sawanny, rzeki i jeziora, morza i oceany, góry i... miasta – to naturalne środowiska, w których żyją zwierzęta i rośliny.
Bezkręgowce
Wszystkie zwierzęta nieposiadające kręgosłupa i czaszki, a więc: mięczaki, skorupiaki, owady, pajęczaki... Do bezkręgowców współcześnie należy 95–97% występujących zwierząt.
- Japoński krab pacyficzny to największy stawonóg na świecie. Waży około 20 kilogramów, a rozpiętość jego odnóży osiąga nawet 3 do 4 metrów.
- Meduza jest przejrzysta i lekka, występuje we wszystkich morzach świata, w 98% składa się z wody. Meduzy są drapieżne, prawie wszystkie są fluorescencyjne, gdy czują się zagrożone świecą zielonym jasnym światłem.
- Modliszki i samice niektórych pająków po zapłodnieniu zjadają samce.
- Ośmiornica, uciekając przed śmiertelnymi wrogami, wyrzuca wiele atramentowych pocisków, aby zmylić napastnika. Może także poświęcić jedno ze swoich ramion. Macki ośmiornicy odrastają.
- Ptaszniki w odróżnieniu od innych pająków, nie budują sieci, a ofiary łapią przy pomocy specjalnych wyrostków na odnóżach. Jeśli dwa ptaszniki spotkają się i stoczą walkę, a jeden z nich zginie, to pozostały przy życiu zjada go, zabiera jego potomstwo i przenosi na swoim grzbiecie.
- Patyczak madagaskarski jest największym owadem, niektóre osobniki osiągają długość 40 cm.
- Niektóre szerszenie osiągają ponad 4 cm długości i należą do największych osowatych w Europie. Mimo że szerszeń europejski ma żądło dorastające do 4 mm długości, którym może wielokrotnie żądlić, jest mniej agresywny od os i trudniej sprowokować go do ataku na człowieka.
- Ważki są jednymi z najlepszych lotników wśród owadów. Potrafią latać we wszystkich kierunkach, przekraczając prędkość 10 m/s. Jako jedne z niewielu zwierząt opanowały lot wiszący, w locie wykonują prawie wszystkie czynności życiowe. Więcej niż połowę powierzchni głowy ważki pokrywają duże wypukłe oczy.
Gady
Skóra gadów pokryta jest rogowymi tarczami lub łuskami, a temperatura ciała zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Większość z nich zamieszkuje cieple regiony.
- Aligatory żywią się głównie rybami. Wydają głos zbliżony do ryku lwa. Młode aligatory bardzo łatwo się oswajają.
- Anakonda jest w stanie schwytać i połknąć zdobycz wielkości antylopy. Po posiłku wąż trawi większą ofiarę przez wiele dni, a potem może pościć przez szereg tygodni lub miesięcy. Zanotowany rekord postu, w przypadku anakondy znajdującej się w niewoli, wynosi 2 lata.
- Bazyliszki, gdy zbliża się niebezpieczeństwo, uciekają dużymi krokami na swoich długich tylnych nogach. W ten sposób potrafią poruszać się nie tylko na lądzie, ale i po wodzie. Po wodzie potrafią przebiec kilkaset metrów.
- Boa dusiciel najczęściej przebywa na drzewach, a na ziemię schodzi jedynie w poszukiwaniu pokarmu i to tylko nocą. Dziko żyjące węże boa są powszechnie uważane za niebezpieczne dla człowieka. W rzeczywistości nie atakują ludzi, a wprost przeciwnie uciekają, gdy człowiek stanie im na drodze.
- Grzechotnik teksański nie słyszy, a obecność zwierzyny łownej wyczuwa dzięki narządowi policzkowemu znajdującemu się między oczami i nozdrzami. Są tam umieszczone receptory odbierające promieniowanie cieplne, którego źródłem jest ciało małego ssaka, nawet znacznie oddalonego od węża.
- Oczy kameleonów poruszają się niezależnie od siebie, dzięki czemu pole widzenia obejmuje 180 stopni w poziomie i 90 stopni w pionie.
- Krokodyl różańcowy jest największym i najcięższym krokodylem, największym współcześnie żyjącym gadem, a także największym drapieżnikiem.
- Pyton królewski zagrożony lub zaniepokojony ciasno zwija ciało i formuje rodzaj kuli, chroniąc wewnątrz niej głowę.
- Warany z Komodo są największymi jaszczurkami, największe osobniki osiągają ponad 3 m długości.
- Żaden gad nie ma zdolności aktywnego lotu, ale Smok latający – jaszczurka spędzająca życie w koronach lasów tropikalnych – szybuje między drzewami, wykonując długie skoki. Podczas lotu potrafi skręcać, a nawet zawracać i lądować ponownie na drzewie, z którego wystartował.
Płazy
Zamieszkują różnorodne siedliska, większość gatunków żyje na lądzie, w gruncie, na drzewach bądź w wodach słodkich. Ich rozwój musi przebiegać w środowisku wodnym, tam kopulują i składają jaja.
- Największym żyjącym płazem jest salamandra olbrzymia chińska, która może mieć 1,8 m długości.
- Nogolotka jawajska, zwana też latającą żabą jawajską żyje w wysokich koronach drzew lasów równikowych jest żabą, która umie szybować. Po odbiciu się od gałęzi drzewa spłaszcza tułów, rozstawia szeroko kończyny i naciąga błony między palcami, przybierając kształt latawca. W ten sposób potrafi pokonać w powietrzu odległość nawet do 20 m.
- Południowo-amerykańskie drzewołazy są najbardziej jadowitymi zwierzętami na świecie.
- Ropuchy potrafią pozostawać w bezruchu przez cały dzień, upodabniając się barwą ciała do tła otoczenia. Poruszają się ociężale, skaczą tylko wtedy, gdy coś je przestraszy. Spotykając drapieżnika, niektóre połykają powietrze i nadymają się jak balon. W sytuacji zagrożenia wydzielają jad.
- W skórze po bokach głowy salamandry plamistej znajdują się dwa duże gruczoły w kształcie półksiężyca, zawierające silny jad – salamandrynę.
- Występujący na Papui-Nowej Gwinei gatunek płaza bezogonowego, mierzący 7,7 mm długości, jest najmniejszym na świecie płazem i jednocześnie najmniejszym kręgowcem.
- Żaby wcale nie piją wody, lecz pobierają ją przez skórę.
Ptaki
Mają lekki szkielet, przednie kończyny przekształcone w skrzydła, ciało pokryte piórami, które umożliwiają lot i zapewniają izolację termiczną. Posiadają doskonały wzrok, który pomaga im w orientacji podczas lotu.
- Albatros wędrowny ma największą rozpiętość skrzydeł ze wszystkich żyjących ptaków. Podczas jednego dnia może pokonać odległość nawet 500 km.
- Hoacyn (kośnik czubaty) jako jedyny wśród ptaków ma żołądek przeżuwający.
- Ara żółtoskrzydła na wolności uczy się powtarzać głosy zwierząt mieszkających w puszczy. Umiejętność ta pozwala jej odstraszać ewentualnych napastników.
- Emu jest uważany za drugiego co do wielkości ptaka świata po strusiu afrykańskim. W poszukiwaniu pokarmu może przebyć w ciągu roku nawet 1000 km. Samica i samiec emu mają takie samo upierzenie.
- Kolibry są najmniejszymi żyjącymi ptakami na Ziemi. Mają największe serce w stosunku do wielkości ich ciała. Mogą startować pionowo, latać do przodu, do tyłu, na boki i zwisać.
- Łabędzie bywają agresywne wobec innych zwierząt, a nawet przedstawicieli własnego gatunku, natomiast są bardzo troskliwe i czułe dla partnerki i potomstwa.
- Łabędź niemy to najcięższy w Polsce ptak zdolny do aktywnego lotu, wzbijają się w powietrze zawsze pod wiatr.
- Maskonury bardzo dobrze latają, a lądują w niespotykany sposób – osiadają na ziemi pionowo jak na spadochronie.
- Rybitwa popielata to ptak odbywający najdłuższe wędrówki – trasa w jedną stronę ma ponad 30 000 km. 25-letnia rybitwa popielata w swoim życiu może przelecieć trasę ok. 1 000 000 km.
- Samica pingwina cesarskiego składa jedno jajo, które wysiaduje samiec. Podczas wysiadywania jaj pingwin cesarski nie pobiera pokarmu i może stracić nawet do połowy swojej wagi.
- Sowa śnieżna to największy ptak obszaru arktycznego, potrafi obrócić głowę o 270 stopni. Samica jest większa od samca.
- Struś afrykański ma oko większe niż mózg. Oczy o średnicy pięciu centymetrów, to największe oczy ze wszystkich zwierząt lądowych. Struś widzi na odległość nawet 5 km, może rozpędzić się do 70 km/h, a z szybkością ponad 50 km/h biec nawet przez godzinę. Nogi strusia to jego „wunderwaffe”: kopać może tylko do przodu, ale jednym kopnięciem potrafi zabić lwa. Pojedyncze jajo strusia zmieściłoby w sobie ponad 20 kurzych jaj. Strusie wtykają dziób w piasek, ale nie po to, by się chować, lecz by łykać… kamienie! Te ptaki mogą mieć w żołądku nawet 1 kg kamieni. Strusie potrafią żyć ponad 70 lat jednak na wolności, rzadko udaje im się dożyć takiego wieku.
Dowiedz się więcej o tym niezwykłym ptaku
Rośliny
Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi, bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia, w tym człowiek. Dla wielu organizmów rośliny stanowią źródło pokarmu, są schronieniem i podstawowym komponentem kształtującym siedlisko. Mają ogromny wpływ nasze środowisko życia, oddziałując na warunki klimatyczne, zmniejszając zanieczyszczenia powietrza i hałas, wpływają także na nasze środowisko kulturowe ze względu na walory estetyczne i krajobrazowe.
- Baobab to potężne, długowieczne drzewo liściaste. Pędy, nasiona, liście i owoce baobabu są jadalne. Można spożywać je na surowo lub po upieczeniu. Pod względem zawartości wapnia baobab dwukrotnie przewyższa mleko. W 100 gramach pulpy z baobabu znajduje się aż 300 mg witaminy C, prawie sześciokrotnie więcej niż w pomarańczach. Biały miąższ owoców jest używany do produkcji batoników.
- Kaktusy są uprawiane jako rośliny ozdobne. Mało znane są ich inne właściwości. Niektóre kaktusy wytwarzają jadalne owoce, inne służą do produkcji wina lub paszy dla zwierząt, jeszcze inne pomagają w leczeniu różnych chorób. Są kaktusy halucynogenne i takie, których miąższ nadaje się do mycia naczyń lub włosów.
- Lodoicja seszelska, nazywana także palmą seszelską to drzewo o wysokości do 40 m. Jej podwójne owoce o sercowatym kształcie przypominają wyglądem pośladki i zawierają po jednym nasionie w każdym owocu, nasiona te uważane są za największe na świecie.
- Olej rycynowy i jego pochodne, który jest wykorzystywany w produkcji mydeł, smarów, płynów hydraulicznych i hamulcowych, farb, farb drukarskich, tworzyw sztucznych, wosków i past, nylonu, farmaceutyków i perfum pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego – rośliny należącej do silnie trujących.
- Rośliny mięsożerne (mniej precyzyjna nazwa: rośliny owadożerne) to rośliny, których przedstawiciele wabią i chwytają zwierzęta za pomocą przystosowanych w tym celu liści pułapkowych. Ofiarami są najczęściej owady, pajęczaki i niewielkie skorupiaki. Na obszarze Polski występuje 14 gatunków roślin mięsożernych.
- Sosna długowieczna występuje na zachodnich obszarach Ameryki Północnej na terenie stanów Utah, Nevada i w Górach Białych we wschodniej Kalifornii. Sosny tego gatunku uważane są za najbardziej długowieczne drzewa na świecie. Szacuje się, że niektóre okazy znalezione w Górach Białych osiągnęły wiek 3000–5000 lat.
- Truskawka to jedyny owoc, którego nasiona znajdują się na zewnątrz, a nie w środku owocu.
- Welwiczja przedziwna jest rośliną pustynną. Występuje w północnej Namibii i południowej Angoli. Wilgoć czerpie z rosy, a jej liście dorastają na ponad 10 m długości.
Ryby
Zamieszkują wszystkie wody na Ziemi. Charakteryzują się różną wielkością, kształtem ciała i ubarwieniem. Oddychają skrzelami i poruszają się dzięki ruchom płetw.
- Latające ryby przy odpowiednich warunkach pogodowych oraz sile wiatru potrafią szybować nad wodą na odległość ponad 200 metrów, a ich maksymalna prędkość może osiągnąć nawet 90 km/h.
- Po latach życia w morzu gotowe do rozrodu łososie wracają do rzeki, w której przyszły na świat.
- Rekin wielorybi osiąga do 19 m długości i jest największą znaną rybą.
- Rekiny „wymieniają” zęby w regularnych odstępach czasu. Niektóre z nich tracą rocznie kilka tysięcy zębów.
- Strzelczyk indyjski słodkowodna ryba poluje w charakterystyczny sposób: strąca owady do wody, wystrzeliwując z pyska strumień wody. Długość wystrzeliwanego przez rybę strumienia może osiągać nawet 1,5 metra.
- Tuńczyk błękitnopłetwy jest jedną z najcenniejszych ryb na świecie. Świeży tuńczyk w niektórych krajach kosztuje ponad 500 dolarów za kilogram, a jego rekordowa cena osiągnięta na aukcji w Tokio to 6.000 euro za kilogram.
- Wargatek sanitarnik (ryba-czyściciel) to niewielka ryba zamieszkująca rafy koralowe. Odżywia się pasożytami żerującymi na skórze większych ryb. Duże ryby chętnie korzystają z usług wargatków i same przypływają w miejsca, w których można je spotkać. „Stacje sanitarne” wargatków są obsługiwane zwykle przez kilka dorosłych osobników i grupę młodzieży.
- Węgorz europejski występuje we wszystkich morzach europejskich, samica jest wielokrotnie większa od samca. Krew węgorza zawiera niebezpieczną dla ssaków ichtiotoksynę. Ma ona działanie podobne do jadu węży, powoduje u ssaków skurcze mięśni, porażenie pracy serca i płuc, rozpadanie się czerwonych krwinek i zmniejszenie krzepliwości krwi.
- Żaglica jest najszybciej pływającą rybą, osiąga ona prędkość 100 km/h.
Ssaki
Są jedynymi zwierzętami, które karmią swoje potomstwo mlekiem produkowanym w gruczołach mlekowych matki. Ssaki zamieszkują w większości środowisko lądowe. Obecnie żyje na świecie ponad 5800 gatunków ssaków.
- Bawół afrykański wyróżnia się agresywnym usposobieniem i olbrzymią siłą, potrafi wspinać się na strome wzniesienia i przepływać rwące rzeki. Uważany jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych zwierząt Afryki.
- Bobry są zwierzętami rodzinnymi i monogamicznymi o dobrze rozwiniętej umiejętności komunikacji. Często sygnałami bywają specjalne pozy, sposób dotyku lub sygnały dźwiękowe. Podczas toalety pomagają sobie wzajemnie i często zamieniają się rolami.
- Czarna pantera to w rzeczywistości lampart. Nietypowy kolor sierści wynika z nagromadzenia dużej ilości ciemnego barwnika – melaniny.
- Gepard jest najszybszym ssakiem. Jest zwierzęciem dziennym, poluje od wschodu do zachodu słońca. W odróżnieniu od innych kotów może tylko częściowo chować pazury. Gepard to jedyny wielki kot, który nie potrafi ryczeć, ale potrafi szczekać.
- Gibony są monogamistami, samica wiąże się z samcem na całe życie.
- Hipopotam wychodzi na posiłek w nocy, karmi się ok. pięciu godzin, w tym czasie potrafi zjeść 40-60 kg trawy.
- Jaguar w odróżnieniu od lwów i tygrysów nie je psującego się mięsa, dlatego wraca do upolowanej zdobyczy tylko raz.
- W czasie okresu godowego tzw. rykowiska samce jeleni wydają niskie i donośne ryki, wabiąc łanie. Ten osobnik, który wydaje głośniejszy ryk, jest uważany za silniejszego.
- W razie niebezpieczeństwa kolce jeżozwierza służą mu do obrony. Ponieważ kolce nie są mocno osadzone w skórze, dzięki skurczom mięśni zwierze może „strzelać” nimi na krótkie odległości.
- Dorosły kangur może skakać na odległość 10 m i biec z prędkością 48 km/h. Samica kangura rodzi tylko jedno młode, które po urodzeniu waży tylko ok grama. Kangury są w stanie przetrwać długie okresy suszy.
- Kaszalot ma największą czaszkę wśród organizmów żywych. Był poszukiwany i ceniony ze względu na olbrot i szarą ambrę. Olbrot to płynny tłuszcz znajdujący się w specjalnym zbiorniku w górnej części głowy, używany dawniej m.in. do lamp oliwnych. Ambra to szaro brunatna aromatyczna masa występująca w jelitach. Już w czasach starożytnych była wykorzystywana do produkcji perfum i maści. Do kaszalota należy rekordowy czas przebywania pod wodą. Na głębokości 500 m potrafi przebywać do 90 minut.
- Każda zebra ma inny wzór prążków, po którym można ją rozpoznać. Kiedy urodzi się źrebię, matka pilnuje, aby nie przyglądało się żadnej innej zebrze, dopóki nie zaznajomi się z umaszczeniem jej ciała. Ta nauka może trwać kilkadziesiąt minut. Od tej pory młode zawsze rozpozna matkę po wyglądzie.
- Koala nie pije, nie poci się, a jego sierść pozbawiona jest pasożytów.
- Krowy nie mają górnych przednich zębów. Możliwe jest prowadzenie krowy po schodach, ale nie w dół.
- Leniwiec jest najwolniejszym ssakiem. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Z drzew schodzi rzadko, z reguły raz na tydzień. Po lądzie porusza się ociężale z szybkością ok. 160 m na godzinę.
- Mrówkojad nie ma zębów. Posiada język z malutkimi kolcami, który może wysuwać do 150 razy na minutę na odległość do 60 cm.
- Niedźwiedź polarny nigdy nie jest mokry. Kiedy nurkuje w poszukiwaniu pożywienia, moczy się jedynie zewnętrzna warstwa sierści, a podszerstek pozostaje suchy.
- Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu. Podczas lotu wytwarzają ultradźwięki, a następnie nasłuchują fali odbitej od przeszkody. Lokalizują ją na podstawie kierunku, natężenia i czasu powrotu dźwięku.Podczas zimowego snu temperatura ciała nietoperza zbliża się do temperatury otoczenia. Jeśli spadnie poniżej 0 °C, funkcje życiowe przyspieszają i zwierzę może się obudzić.
- Płetwal błękitny jest największym ssakiem i największym żyjącym zwierzęciem na Ziemi. Osiąga ponad 30 m długości, jego waga dochodzi do 200 ton, może dożyć do 100 lat.
- Rzęsorek rzeczek, należący do ryjówek, jest jedynym ssakiem, który ma jadowite zęby.
- Szympans potrafi poruszać się w pozycji dwunożnej. DNA szympansa i człowieka jest podobne w 98,4%, podobny jest również skład krwi i układ odpornościowy.
- Tygrys jest samotnym łowcą, nie poluje w grupach i w odróżnieniu od innych kotów unika otwartych przestrzeni.
- Widłoróg jest najszybszym ssakiem lądowym na półkuli zachodniej. Zarówno samice, jak i samce mają rogi.
- Wydry kopią nory z dwoma wejściami: pierwsze uchodzi do wody, drugie na ląd i służy do wentylacji. Na lądzie szybko biegają, ale prędko się męczą.
- Żyrafa chodzi, przesuwając jednocześnie do przodu nogi z jednej strony ciała. Mimo niezdarnego sposobu chodzenia na krótkim dystansie potrafi biec z prędkością 50 km/h.