Przyroda oczarowuje nas paletą barw, naturalne jest umiłowanie i otaczanie się różnobarwnymi kwiatami, ale kwiaty to nie tylko ozdoba.Od najdawniejszych czasów kwiaty odgrywały ogromną rolę, w starożytności ozdabiano nimi posągi bogów. To, że chcemy kupować kwiaty, podziwiać je i żyć wśród nich, nie wynika tylko z poczucia estetyki, a podyktowane jest czymś znacznie głębszym.
Znajomość znaczeń przypisywanych poszczególnym kwiatom ułatwi Wam być może lepsze poznanie samego siebie. Są osoby, które uwielbiają róże, inne znowu wolą frezje, a jeszcze inne...
Kwiaty bez zapachu
Preferują je osoby wątłe lub emocjonalnie chwiejne.
Kwiaty o mocnym duszącym zapachu
Chętnie otaczają się nimi osoby namiętne lub wręcz brutalne.
Kwiaty sztuczne
Są zaprzeczeniem życia. Zdradzają małostkowość i egocentryzm lub też smutek, apatię i zmęczenie.
Zmienne upodobanie co do kwiatów
Świadczy o zdolnościach adaptacyjnych i zrównoważonej osobowości.
Bez
Przepadają za nim osoby obdarzone dużą witalnością, lubiące się bawić, a także osoby lubiące antyki i starocie.
Bratki i fiolki
Gustują w nich osoby, które z pozoru nie dbają o sprawy uczuciowe, tak naprawdę stać je na wielkie namiętności.
Bratek wykorzystany jest jako symbol wolnomyślicielstwa.
Chryzantemy
Te kwiaty lubią osoby sentymentalne, lubiące wspominać minione lata.
W Polsce chryzantemy uważane są za symbol śmierci, dekoruje się nimi groby bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych. W słynnym tangu okresu międzywojennego p.t. „Złociste chryzantemy”, autorstwa Zbigniewa Maciejowskiego, chryzantemy koiły „smutek i żal” po rozstaniu.
Chryzantemy można znaleźć na obrazach znanych malarzy, m.in. francuskich impresjonistów.
W Wielkiej Brytanii biała chryzantema w bukiecie ślubnym oznaczała uczciwość panny młodej.
W Japonii złocista chryzantema o szesnastu płatkach symbolizująca słońce, długowieczność i szczęście, jest herbem cesarzy Japonii i funkcjonuje jako godło Japonii. Cesarz zasiada na Chryzantemowym Tronie, a najważniejszym odznaczeniem jest Najwyższy Order Chryzantemy wręczany osobiście przez władcę.
Gladiole, irysy, mieczyki
Upodobanie do nich oznacza gest, spontaniczność, radość i miłość przyrody. Za tymi cechami kryje się jednak spory praktycyzm.
W XVI-XVII wieku mieczyki były uznawane za rośliny lecznicze, ich bulwy przykładano do ran, a zasuszone noszono jako talizmany.
Goździki
Gustują w nich osoby, którym zależy, by utrzymać się na fali i którym wydaje się, że są pępkiem świata z silnie rozwiniętą wewnętrzną dumą, godnością, ale i wrażliwością, a także osoby z fantazją, nieuznające sztywnych reguł w sprawach uczuciowych.
Hiacynty
Są ulubionymi kwiatami osób głęboko nieszczęśliwych z powodu braku miłości, jej niedosytu lub nieodwzajemnionej przyjaźni.
Hortensje
Osoby, którym podobają się hortensje, często zmieniają nastrój i upodobania, liczy się dla nich pozycja w miejscu zamieszkania i w pracy.
Zabarwienie kwiatostanu hortensji zależy od odczynu gleby.
Lilie
Osoby gustujące w liliach w swoich związkach są bardzo niezależne... przecież lilie same się zapylają.
Według mitologii greckiej i rzymskiej lilia była poświęcona Herze (Junonie) i nielubiana przez Afrodytę. Starożytni Grecy nazywali ją λείριον („delikatny”, „cienki”, „wrażliwy”). W starożytnym Rzymie oznaczała nadzieję.
W chrześcijaństwie uchodzi za symbol niewinności, czystości, dziewiczości i zmartwychwstania.
Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje królewskość, majestat i chwałę.
Magnolie
Ulubiony kwiat rzadkich „egzemplarzy” pełnych wdzięku.
W Korei Północnej jest traktowana jako kwiat narodowy, z godnością należną fladze, godłu i hymnowi. W Chinach kwiaty magnolii uważane są za symbol czystości i szczerości.
Orchidee
Osoby, którym podobają się te kwiaty, są fascynujące i nieco tajemnicze.
Orchidea jest symbolem miasta Shaoxing w Chinach. Cattleya mossiae jest kwiatem narodowym Wenezueli, a Cattleya trianae jest narodowym kwiatem Kolumbii. Hybryda Vanda „Miss Joaquim” jest narodowym kwiatem Singapuru.
Piwonie
Wybierając piwonie, wybierasz symbol pieniędzy i szczęścia.
W niektórych krajach nadaje się temu kwiatu najwyższy szacunek, traktując jako symbol szlachetności i zamożności.
Róże
Przepadają za nimi ludzie pełni życia o dużym temperamencie, namiętni i zazdrośni. Ci natomiast, którzy boją się życia i miłości, odsuwają się od nich.
Symbolika róży jest złożona i w zależności od kontekstu może odnosić się do przeciwstawnych skojarzeń.
Antyczni Grecy bardzo cenili róże, które były symbolem Afrodyty, bogini miłości.
W średniowieczu trubadurzy opiewali w swych poezjach piękno róż. Dante porównał do nich rajską miłość.
W Turcji róże sadzone były na grobach kobiet.
Czerwona róża początkowo bywała emblematem prostytutek, w okresie odrodzenia, róże stały się ozdobą nowożeńców i łoża małżeńskiego.
Róża jest wieloznacznym symbolem w chrześcijaństwie.
Tulipany
Twoja garderoba i gusta są tak zróżnicowane, jak paleta kolorów tulipanów. Jesteś jak kameleon – nigdy nie wiadomo, jakie wcielenie wymyślisz sobie następnym razem. Ludzie czują się przy Tobie bezpiecznie i kochają z Tobą przebywać, jesteś dla innych symbolem bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.
Czerwony lub żółty kolor tulipana symbolizuje miłość, a czarne wnętrze korony serce zżerane namiętnością.
Tulipan był tematem wielu wierszy tworzonych przez perskich poetów, również w cywilizacji zachodniej tulipan był inspiracją dla wielu twórców.
Czasy Imperium Osmańskiego często nazywane są epoką tulipanów. Tulipan symbolizował wówczas obfitość, wyrozumiałość i raj na ziemi. W Holandii natomiast tulipan symbolizował krótkość i przemijanie życia ludzkiego.
Wywoła uśmiech na Twojej twarzy